| Part Number | 74AHC1G09GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 575680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G09GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G09GV,125 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Output Type | Open Drain |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G09GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVPECL 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVP1208RHDT.pdf |
|
Nexperia | AND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC08PW C4J.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC273N.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Dual 64-Bit Serial to Parallel 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC14517BDWR2G.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 9-Pin UCSP T R Download PDF datasheet for MAX3373EEBL+T.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC139APWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC04ADB,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVX541MTCX.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74AVCH4T245BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G07YZPR.pdf |