| Part Number | 74AHC2G08DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 435440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC2G08DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC2G08DP,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Pin Count | 8 |
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.9@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC2G08DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74AHC373DW.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PI6CL10804WE.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC541ADB,112.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G09GV,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Synthesizer 24-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for 843003BGI-09LFT.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator Buffer, 1 Channel, High-Performance, 8000Vpk, 16-pin SOIC, Bulk Download PDF datasheet for ISO7810DW.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC240APWR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC123BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HC244NSR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD2102RGTR.pdf |