| Part Number | 74AHC86D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 739970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC86D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC86D,118 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 14.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHC86D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G07GV,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC7S08F,LF(T.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100LVEL11DTR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Differential-to-LVDS Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8S89832AKILF.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT08DR.pdf |
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP Download PDF datasheet for SI5326B-C-GM.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUC2G08DCTR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 10-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC827APW,112.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06956-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4094D,118.pdf |