| Part Number | 74AHCT1G00GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 169220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G00GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G00GW,125 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 7.9@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G00GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | 2-OUTPUT PROGRAMMABLE CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT1G86GV125.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4070BE.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC74BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74AC11257PW.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT244ANSR.pdf |
|
Nexperia | 74HCT132PW-Q100 TSSOP14 REEL13 Download PDF datasheet for 74HCT132PW-Q100,11.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74LVC4245APW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON Download PDF datasheet for 74LVC1G126GXH.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC164PW,118.pdf |