| Part Number | 74AHCT1G08GW C4H |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 671920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND 1-Element 2-IN TTL 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G08GW C4H |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G08GW C4H |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | TTL |
| Pin Count | 5 |
| Product Dimensions | 2.25(Max) x 1.35(Max) x 1(Max) |
| Logic Function | AND |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G08GW C4H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | AND-OR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G0832GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4011BM96.pdf |
|
ON Semiconductor | Frequency Detector 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MCK12140DG.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06956-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G07DP,125.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH245APW,118.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5330A-B00200-GM DIFFERENTIAL INPUT, Download PDF datasheet for SI5330A-B00200-GM.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT573PW,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC74D,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HCT132F3A.pdf |