| Part Number | 74AHCT1G32GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 404290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G32GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G32GW,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | OR |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G32GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC244QPWRQ1.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 8-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330F-B00214-GM.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT02DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC138PWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G126GW,125.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV165PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT541ADTR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin MicroPak T R Download PDF datasheet for NC7SZ74L8X.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ125P5X.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G125GF,115.pdf |