| Part Number | 74AHCT2G08DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 279260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT2G08DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT2G08DP,125 |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 7.9@5V ns |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT2G08DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT273PWR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT1G32GW,125.pdf |
|
Intersil | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin CDIP Download PDF datasheet for 5962-8757702RA.pdf |
|
Nexperia | 74ALVC164245DGG TSSOP48 TUBE-B Download PDF datasheet for 74ALVC164245DGG,11.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC374PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G126GW,125.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVCH8T245BQ,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Receiver Driver Buffer Translator 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB4N527SMNG.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7W04FU(TE12L,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC14MX.pdf |