| Part Number | 74AUP1G08GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 149110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G08GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G08GM,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.2@3V to 3.6V ns |
| Logic Function | AND |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G08GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G125DP125.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC157APW AUJ.pdf |
|
NXP | Translator 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NTS0102DP-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74LS541NE4.pdf |
|
Texas Instruments | Translator LVDS LVPECL to LVCMOS LVTTL 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN65EPT23DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVT125D,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54S37FK.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Synthesizer 24-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for 843003BGI-09LFT.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT14PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74HC1G08DFT2G.pdf |