| Part Number | 74AUP1G08GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 552110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G08GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G08GW,125 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.2@3V to 3.6V ns |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | AND |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G08GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC423D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1204RGTR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for FST3257MTCX.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX14DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVC14AJ.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT16245BDL,118.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Bulk Download PDF datasheet for SPPH410100.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT02DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC595J.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for FXLP34P5X.pdf |