| Part Number | 74AUP1G125SE-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 632160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-353 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G125SE-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G125SE-7 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Inputs per Chip | 1 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|5.8@3V to 3.6V ns |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | AUP |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | SOT-353 |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Product Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Number of Output Enables per Chip | 1 Low |
| Propagation Delay Test Condition | 30 pF |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 5SOT-353 |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G125SE-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G240DC,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT367M96.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC04PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 32-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for NB7L1008MNG.pdf |
|
Texas Instruments | XNOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC7266M96.pdf |
|
Texas Instruments | Demultiplexer Single 1-to-2 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G18DCKR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NPIC6C595PW,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | LVCMOS LVTTL-to-Differential 3.3V,2.5V LVPECL Translator Download PDF datasheet for 85320AMILF.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC14F(EL,K,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Voltage Level Translator 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for NLSV1T34AMUTCG.pdf |