| Part Number | 74AUP2G132GT,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 596280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP2G132GT,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP2G132GT,115 |
|---|---|
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Logic Function | NAND |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|7.8@3V to 3.6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Product Dimensions | 2 x 1.05 x 0.46 mm |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP2G132GT,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G80DRYR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Nine Output 3.3V Clock Buffer Download PDF datasheet for 2309NZ-1HPGG.pdf |
|
Diodes Incorporated | RESET IC - |
|
Integrated Device Technology | REDUCED POWER CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74LVC139PW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | 4-BIT BI-DIRECTIONAL LEVEL SHIFTER FOR OPEN-DRAIN AND PUSH-PULL - |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74AHCT08BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1GU04DBVR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT1G32GW,125.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74ALVC164245DL,112.pdf |