| Part Number | 74HC02PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 673380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC02PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC02PW,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | NOR |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC02PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC74BQ,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI74AVC164245LAAEX.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DC,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin USV T R Download PDF datasheet for TC7S08FU(TE85L.F).pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G57DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AIPWREP.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G125YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G04DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Divider Single 12-Bit Binary UP 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4040BE.pdf |