| Part Number | 74HC08PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 622710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC08PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC08PW,118 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | AND |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC08PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G04DCKR.pdf |
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC595FT(BE).pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element Bipolar 3-ST 8-IN 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS253J.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT244NSR.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74LVX4245DWR2G.pdf |
|
Toshiba | TOSTC4013BF(EL,N,F) INTEGRATED CIRCUIT ( Download PDF datasheet for TC4013BF(ELNF).pdf |
|
Diodes Incorporated | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for 74AHC1G00W5-7.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element Bipolar 3-ST 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS251DR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element Bipolar 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74LS04N.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT244ADTR2G.pdf |