| Part Number | 74HC107D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 769760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC107D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC107D,653 |
|---|---|
| Logic Family | HC |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Set/Reset | Reset |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Logic Function | JK-Type |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Output Signal Type | Differential |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Hold | No |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 160@2V|[email protected]|27@6V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Supplier Package | SO |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC107D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for M74LCX16373DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV165APWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G08GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC1G08DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LVC125AD.pdf |
|
Silicon Labs | QUAD CLOCK GENERATOR BUFFER - |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT32807QEX.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G00GW125.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC32ADTR2G.pdf |
|
Intersil | Standard Timer Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICM7555CBAZ-T.pdf |