| Part Number | 74HC10D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 765220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC10D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC10D,653 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 95@2V|[email protected]|16@6V ns |
| Logic Function | NAND |
| Supplier Package | SO |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC10D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G125GF,115.pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPL5110DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T00DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX3392EEUD+T.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC126PWR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Low skew 1 to 2 LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for PI6C49X0202WIEX.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Download PDF datasheet for 74HC4094D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC32ADR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC244PWR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT257D,653.pdf |