| Part Number | 74HC132D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 403360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC132D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC132D,653 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC132D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC257AD,118.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4060D,653.pdf |
|
Broadcom | 56844+5461S+5482+5389 - |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AQPWRQ1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for MM74HC573SJX.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6CV2304LEX.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LCX14FT(AE).pdf |
|
Toshiba | Low-Voltage Quad 2-Input AND Gate with 3.6-V Tolerant Inputs and Outputs Download PDF datasheet for TC74VCX08FT(EL).pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G32GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC32M96.pdf |