| Part Number | 74HC132PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 832300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC132PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC132PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Logic Function | NAND |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Supplier Package | TSSOP |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC132PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SHU04FU.LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16240ADGG,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | PAG56 (LEAD FREE) - |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for 8404701DA.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4013BT,652.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP W Rail Download PDF datasheet for 74VCX16373MTD.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC126PW,118.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT373D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4094BE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT541AMTCX.pdf |