| Part Number | 74HC139D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 488810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC139D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC139D,653 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | HC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 145@2V|[email protected]|25@6V ns |
| Logic Function | NAND |
| Polarity | Inverting |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-4 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Output Type | Open Drain |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC139D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC259DR.pdf |
|
Broadcom | 53347A0+B50282C1+B50285C1+B50220B0+B5024 - |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT244APW,118.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA9540BD,118.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC573D,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT373ADTR2G.pdf |
|
NXP | Multiplexer 48-Pin TFBGA T R Download PDF datasheet for CBTL06DP213EE,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Peripherals ICs - |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTN16245BDGG,11.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G09GM,115.pdf |