| Part Number | 74HC1G02GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 453540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC1G02GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC1G02GW,125 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | NOR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 135@2V|[email protected]|23@6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC1G02GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AVC8T245PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT240PWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC21PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 4-Element 96-Pin BGA MICROSTAR T R Download PDF datasheet for 74ALVTH32374ZKER.pdf |
|
Maxim Integrated | Clock Recovery 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for DS26504LN+T&R.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC16245ADGG,112.pdf |
|
Microchip | Multiplexer 1 x 2:1 TTL CMOS 2-IN 16-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for SY58610UMG.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126GM,115.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT123AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G241DCTR.pdf |