| Part Number | 74HCT132D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 893790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT132D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT132D,653 |
|---|---|
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT132D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74F574DWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11GM,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT367D,653.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Multiplexed Differential LVCMOS-to-LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8305AGLFT.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 4-Bit Binary UP 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC161ADG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for M74LCX16244DTR2G.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 8-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330F-B00216-GM.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT541PWR.pdf |
|
STMicroelectronics | Watchdog Timer 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for STWD100PYW83F.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC299M96.pdf |