| Part Number | 74HCT1G32GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 284010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT1G32GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT1G32GW,125 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 2 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Function | OR |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum High Level Output Current | -2 mA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT1G32GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14584BDG.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 25-Pin WLCSP Download PDF datasheet for IP4856CX25 CZ.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HCT373DW.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 6-OUT 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI53314-B-GMR.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC3G17DC,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC126AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 10-CH D-Type 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC841APWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV07ADR.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14555BDR2G.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Single 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G123DC,125.pdf |