| Part Number | 74HCT86PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 607210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT86PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT86PW,118 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Logic Function | XOR |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT86PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548APW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 5-OUT 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6C4911505LIEX.pdf |
|
NXP | NCF29A1XHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G00DP,125.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ08DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC14ADT.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G04DBVR.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SH126FE(TE85L,F.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G07GW,125.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC02PW,118.pdf |