| Part Number | 74LVC00APW,112 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 885650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC00APW,112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC00APW,112 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | NAND |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC00APW,112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | 74AHC1G14GW-Q100 UMT5 REELR Download PDF datasheet for 74AHC1G14GW-Q100,1.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G02GM,115.pdf |
|
Microchip | Clock Fanout Buffer 2-OUT 8-Pin MLF T R Download PDF datasheet for SY89835UMG-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC14DR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT244ADTR2G.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9546ABS,118.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 8-OUT 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI5330J-B00223-GMR.pdf |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX36051+.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244DBR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC573MTCX.pdf |