| Part Number | 74LVC1G02GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 131760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G02GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G02GM,115 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.7@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G02GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC10M96.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC04APWR.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHCT244AFT(BE).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS07DR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G07DBVR.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341D-D06885-GM CLOCK GENERATOR - |
|
ON Semiconductor | Clock Divider Buffer 2-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100LVEL33DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer Buffer 54-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for DS100MB203SQE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 32-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00101SQE NOPB.pdf |
|
Toshiba | Buffer 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TC74ACT541FT(EL).pdf |