| Part Number | 74LVC1G02GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 803260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G02GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G02GV,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSOP |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Pin Count | 5 |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.7@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G02GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74LCX11MTC.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32QDBVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN7406D.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC161D,652.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126GW,125.pdf |
|
Toshiba | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74HC123AF(ELNE,F.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DBVR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G74DC,125.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV573APWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC574D,653.pdf |