| Part Number | 74LVC1G07Z-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 676680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SOT-553 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G07Z-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G07Z-7 |
|---|---|
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Output Type | Open Drain |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | LVC |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|4@5V ns |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Function | Buffer/Driver |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Pin Count | 5 |
| Bus Hold | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 1.6 x 1.2 x 0.6 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Supplier Package | SOT-553 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Inputs per Chip | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 5SOT-553 |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G07Z-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G17GF,132.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G14GM,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP Tube Download PDF datasheet for PI49FCT3807QE.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4094D,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G08GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1204RGTR.pdf |
|
Diodes Incorporated | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32W5-7.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC373F.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 4-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330B-B00204-GM.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244DBR.pdf |