| Part Number | 74LVC1G332GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 634260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G332GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G332GM,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 6 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| MSL Level | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Logic Function | OR |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.9@5V ns |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G332GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT2G125DP,125.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHCT00ADR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7S02P5X.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC595D,118.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G86DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ17DFT2G.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 24-Pin CDIP Download PDF datasheet for 8406501JA.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1-to-8 Differential to Universal Output Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8T79S838-08NLGI.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4050BDR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Dual 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE556N.pdf |