| Part Number | 74LVC1G57GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 203820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G57GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G57GM,115 |
|---|---|
| Logic Function | Multi Function |
| Number of Selection Inputs per Element | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|3.8@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Pin Count | 6 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G57GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC574PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC00DR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC2G32DP,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4050BT653.pdf |
|
Microchip | 3.3V 1:4 PECL FANOUT BUFFER Download PDF datasheet for SY89833LMG-TR.pdf |
|
Nexperia | Quad buffer line driver with 5V tolerant input outputs; 3-state Download PDF datasheet for 74LVC125APW118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH244PWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC04ADB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1208RHDR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ02P5X.pdf |