| Part Number | 74LVC1G86GF,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 389530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G86GF,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G86GF,132 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Low Level Output Current | 32 |
| Product Dimensions | 1.05 x 1.05 x 0.46 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Maximum High Level Output Current | -32 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G86GF,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G38DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVT244BPWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVELT23DG.pdf |
|
Toshiba | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74HC123AF(ELNE,F.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EPT26DTG.pdf |
|
Texas Instruments | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN65LVELT23D.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVT2244D,112.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC86ADG.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB6L11MMNG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHCT126ADR2G.pdf |