| Part Number | 74LVC1G97GM,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 692390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G97GM,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G97GM,132 |
|---|---|
| Logic Function | Multi Function |
| Number of Selection Inputs per Element | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|3.8@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G97GM,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | I2C Multiplexer 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for PCA8550D,118.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Triple 1-to-2 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G19GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC573ADWR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC21PW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC175MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Bus Repeater 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9517DGKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G241DP,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G06GW,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHCT08AFT(BJ).pdf |
|
Nexperia | Buffer 3-CH Non-Inverting 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP3G34GFX.pdf |