| Part Number | 74LVC2G00GT,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 208200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G00GT,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G00GT,115 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Function | NAND |
| Pin Count | 8 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.2@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 2 x 1.05 x 0.46 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G00GT,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC374DWR.pdf |
|
Nexperia | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4518BT,653.pdf |
|
Nexperia | AND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC08PW C4J.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC390D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR XNOR Gate 1-Element 4-IN ECL 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP08DTG.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC04APWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for 74VHC595SJX.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G14GM,132.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NTS0102GF,115.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4511D,653.pdf |