| Part Number | 74LVC2G02DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 724520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G02DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G02DC,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Pin Count | 8 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.4@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Logic Function | NOR |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Supplier Package | VSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G02DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | TOS74VHCT240AFT(BE) LOGIC IC Download PDF datasheet for 74VHCT240AFT(BE).pdf |
|
Diodes Incorporated | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SOT-363 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11DW-7.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC165ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74LVC4245APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for 1P1G125QDCKRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge Neg-Edge 1-Element 8-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100EP51DTG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI74AVC164245LAAEX.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for 74HCT573D C4J.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4056BE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G125DCUT.pdf |