| Part Number | 74LVC2G08GT,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 594240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Si-Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G08GT,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G08GT,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 2 x 1.05 x 0.46 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Logic Function | AND |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.1@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G08GT,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVC138AJ.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G97DBVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT125PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Level Translator GTL- GTL GTL+ to LVTTL|LVTTL to GTL- GTL GTL+ 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74GTL2014PWR.pdf |
|
Nexperia | NAND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin TSSOP Bulk Download PDF datasheet for 74HC00PW C4J.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74ACT14DG.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74ABT16245BDL,118.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G86GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVC138AW.pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPL5110DDCR.pdf |