| Part Number | 74LVC32ADB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 540340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC32ADB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC32ADB,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 6.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Supplier Package | SSOP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | OR |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC32ADB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | PCI Express Clock 24-Pin QFN EP Download PDF datasheet for Si52144-A01AGM.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G126GV,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC1G07GV125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G34YZPR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC08D-Q100,118.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for NE555DRG4.pdf |
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245PW,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AUP1G08GW,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G07GF,132.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCA9547PW,112.pdf |