| Part Number | 74LVC86AD,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 152770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC86AD,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC86AD,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVC86AD,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | IC, REG IDT RCD2_B0 D4-2966 253DPBGA NG - |
|
Texas Instruments | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G04DCKR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G04GV,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2:1 PCIe GEN1 2 3 Clock Multiplexer Download PDF datasheet for 5V41068APGGI.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G97GM,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT244DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVCH16T245DGVR.pdf |
|
NXP | Bus XCVR Single 4-CH 3-ST 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NTB0104BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4094BE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN7406D.pdf |