| Part Number | 74LVT08D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 524660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN BiCMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT08D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT08D,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Function | AND |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 1000 uA |
| Maximum Quiescent Current | 2000 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Supplier Package | SO |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVT08D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3807CQEX.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 1A Download PDF datasheet for SPED210200.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14060BDG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ16DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Divider 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCM1804RGETG4.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G97GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC365N.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244DBR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G79DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6A595DWR.pdf |