| Part Number | 74VHC02PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 510060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74VHC02PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74VHC02PW,118 |
|---|---|
| Logic Function | NOR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11.4@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74VHC02PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NLV74HC08ADTR2G.pdf |
|
NXP | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS LVTTL 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G86GF S500,1.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin US8 T R Download PDF datasheet for PCA9306TDCURQ1.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC541F(EL,K,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AC14MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54HC138FK.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G126GV,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew, 1-to-10 Differential-to-2.5V, 3.3V LVPECL ECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 853S111BYILFT.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC157ADBR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 2-Element CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G14GM,115.pdf |