| Part Number | CD4048BF3A |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 635680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multi Function Gate 1-Element 8-IN CMOS 16-Pin CDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD4048BF3A |
| Datasheet download |
| Part Number | CD4048BF3A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Max Processing Temp | 265 |
| Typical Quiescent Current | 0.02 uA |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Supplier Package | CDIP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 600@5V|300@10V|240@15V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Logic Function | Multi Function |
| Product Dimensions | 19.56 x 6.92 x 4.57 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Selection Inputs per Element | 3 |
| Maximum Quiescent Current | 5 uA |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 16CDIP |
| Replacement Part Number | PART-CD4048BF3A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC74PWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC245AMTCX.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL37WZ04USG.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 6-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NB3V1104CDTR2G.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC3G17DP,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC16244DGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC367J.pdf |
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP Bulk Download PDF datasheet for TC7WH04FK,LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC240APW,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G79GV,125.pdf |