| Part Number | CD74HC30M96 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 156240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD74HC30M96 |
| Datasheet download |
| Part Number | CD74HC30M96 |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Logic Function | NAND |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 130@2V|[email protected]|22@6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Screening Level | Military |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CD74HC30M96 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC02PWR.pdf |
|
Nexperia | OR 1-Element 2-IN TTL 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HCT1G32GW C4H.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9540BD,112.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT138DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHCT32QDRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCVF310PW.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC164DRG3.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT244NSR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT541AMTCX.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT125ADTR2G.pdf |