| Part Number | CD74HC4002M96 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 856290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD74HC4002M96 |
| Datasheet download |
| Part Number | CD74HC4002M96 |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Logic Function | NOR |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CD74HC4002M96 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC08QPWRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC14QPWRQ1.pdf |
|
Integrated Device Technology | FemtoClock NG Universal Frequency Translator (4-in 2-PLL 8-out) - |
|
ALPS | Encoder with Insulated Shaft Type Download PDF datasheet for EC12E24204A8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1-to-8 Differential to Universal Output Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8T79S838-08NLGI.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX125DTG.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Generator For Cavium Processors Download PDF datasheet for 8V41N012NLGI8.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN LVPECL 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NB3N853501EDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2244APWR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Single 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G123DC,125.pdf |