| Part Number | HEF4071BT,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 880370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4071BT,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4071BT,652 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Logic Function | OR |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 115@5V|50@10V|35@15V ns |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4071BT,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 48-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB3W800LMNTWG.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC132PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV123ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC164M96.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT125ADTRG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HC245AWM.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G17DCKR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC597PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4023BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ABT541BDWR.pdf |