| Part Number | MC14081BDG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 891590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC14081BDG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC14081BDG |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 300@5V|130@10V|100@15V ns |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Logic Function | AND |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Rad Hard | No |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Quiescent Current | 0.0015 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC14081BDG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX3378EEUD+T.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element Bipolar 3-ST 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS251DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVT125D,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC273D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHCT541PW.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2244ADGVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH162244ADGG,1.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-8 Differential-to-LVCMOS LVTTL Clock Generator Download PDF datasheet for 87008AGILF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH125DBR.pdf |
|
Toshiba | TOSTC7WH126FK,LJ(CT LOGIC IC Download PDF datasheet for TC7WH126FKLJ(CT.pdf |