| Part Number | MC74ACT00DTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 838060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74ACT00DTR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74ACT00DTR2G |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | NAND |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 9@5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74ACT00DTR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC374PW,118.pdf |
|
Nexperia | AND 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC1G08GW C4H.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NTS0102GF,115.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC237D,652.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC257D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1T34DCKR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for 74VHC595SJX.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC573AD,118.pdf |
|
Toshiba | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH00FULJ(CB.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32GM,115.pdf |