| Part Number | MC74HC02ADG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 700570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HC02ADG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HC02ADG |
|---|---|
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | NOR |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 75@2V|30@3V|[email protected]|13@6V ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC74HC02ADG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4094BPWR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC257APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16T245DLR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVX74MTCX.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G32GW-Q100H.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1GU04GW,125.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G86GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH4T245RGYR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Embedded 56-pin Industrial Temperature Range CK505 Compatible Clock Download PDF datasheet for 9ERS3165BGILFT.pdf |
|
ON Semiconductor | Registered Translator CML ECL LVCMOS LVDS LVTTL to LVPECL 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB4L52MNG.pdf |