| Part Number | MC74HCT08ADTR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 134310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HCT08ADTR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HCT08ADTR2G |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Logic Function | AND |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 17@5V ns |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74HCT08ADTR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin MicroPak W T R Download PDF datasheet for NC7SZ04L6X.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 54-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for SN74LVCH16245AZRDR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4538PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for CAVC16T245QDGVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT541PWR.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC132PWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC14APW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G04DP-Q100H.pdf |
|
NXP | NCF29A1EHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
Intersil | Adjustable Quad Sequencer 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL8702IBZ-T.pdf |