| Part Number | NC7S02M5X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 768380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NC7S02M5X |
| Datasheet download |
| Part Number | NC7S02M5X |
|---|---|
| Product Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|27@3V|[email protected]|17@6V ns |
| Logic Function | NOR |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-NC7S02M5X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Buffer Driver with 3-State Outputs, 5.0V Tolerant I O, and Bus-Hold Download PDF datasheet for 74LVC162244APVG.pdf |
|
Maxim Integrated | Standard Timer Dual 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICM7556ISD+T.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT373D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G126DCKR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin DQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LCX07BQX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74LCX138M.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1-to-10,Differential HCSL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 851010AYLFT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G07GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 56-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT16652DLR.pdf |