| Part Number | NC7S08M5X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 521870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NC7S08M5X |
| Datasheet download |
| Part Number | NC7S08M5X |
|---|---|
| Pin Count | 5 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 3 x 1.7 x 1.3 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Logic Function | AND |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|27@3V|[email protected]|17@6V ns |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-NC7S08M5X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Magnitude Comparator 4-Bit 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14585BDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVC4T245PWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC74BQ,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NB3L553DR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT14D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS06DBR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC365D,652.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74LCX138M.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC04D,653.pdf |
|
Broadcom | Optical Encoder 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-5500#C02.pdf |