| Part Number | NC7SP08L6X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 108080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin MicroPak W T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NC7SP08L6X |
| Datasheet download |
| Part Number | NC7SP08L6X |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.9 V |
| Supplier Package | MicroPak W |
| Product Dimensions | 1.45 x 1 x 0.5 mm |
| Maximum Quiescent Current | 0.9 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|9.2@3V to 3.6V ns |
| MSL Level | 1 |
| Package | 6MicroPak W |
| Replacement Part Number | PART-NC7SP08L6X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT08DFT1G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC541ADB,118.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9546ARGVR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP2G125GF,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1GU04DCKR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVCH16245ADL,112.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for CD4013BM.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for SN74ALVTH16373DL.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC164DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX257DTR2G.pdf |