| Part Number | NC7SV02L6X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 678470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin MicroPak W T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NC7SV02L6X |
| Datasheet download |
| Part Number | NC7SV02L6X |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|[email protected] to 3.6V ns |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 6 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | MicroPak W |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.9 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Logic Function | NOR |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 1.45 x 1 x 0.5 mm |
| Maximum Quiescent Current | 0.9 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 6MicroPak W |
| Replacement Part Number | PART-NC7SV02L6X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | I2C Multiplexer 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA8550PW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ16P6.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ACT541MTCX.pdf |
|
Toshiba | TOSTC7PA05FU(TE85L.F) LOGIC IC Download PDF datasheet for TC7PA05FU(TE85L.F).pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT244PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G125DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125PWR.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC86F3A.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC245D,653.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC1G07GV125.pdf |