| Part Number | NLU1G08MUTCG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 583240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin UDFN T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NLU1G08MUTCG |
| Datasheet download |
| Part Number | NLU1G08MUTCG |
|---|---|
| Supplier Package | UDFN |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Rad Hard | No |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 1.2 x 1 x 0.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Function | AND |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 12.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Package | 6UDFN |
| Replacement Part Number | PART-NLU1G08MUTCG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Clock Recovery 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DS26504LNB2+.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC245ABQ,115.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT165D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16373ADGGR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVC244PWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MM74HC02M.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV273APWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | IDT8T49N286A-024NLGI8 CLOCK GENERATORS - |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 2-Element CMOS 32-IN 56-Pin TSSOP W T R Download PDF datasheet for FST16233MTDX.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S14FULF(B.pdf |